Skład
1 saszetka granulatu (1 g) zawiera 100 lub 200 mg acetylocysteiny. 1 tabl. musująca zawiera 600 mg acetylocysteiny.
Działanie
Pochodna cysteiny o silnym i szybkim działaniu mukolitycznym. Upłynnia śluz i wydzielinę śluzowo-ropną przez depolimeryzację kompleksów mukoproteinowych oraz kwasów nukleinowych. Działa przeciwutleniająco, dzięki obecności wolnej, nukleofilowej grupy tiolowej (-SH), zdolnej do reakcji z grupami elektrofilowymi wolnych rodników. Zabezpiecza α-1-antytrypsynę, inhibitor elastazy, przed inaktywacją przez kwas podchlorowy, silny czynnik utleniający. Wewnątrz komórki acetylocysteina ulega deacetylacji do L-cysteiny, aminokwasu niezbędnego do syntezy glutationu. Acetylocysteina odgrywa zasadniczą rolę w utrzymaniu odpowiedniego stężenia glutationu i zabezpieczaniu komórek przed szkodliwymi czynnikami, prowadzącymi do stopniowego wyczerpywania zapasów glutationu, jak w przypadku zatruć paracetamolem. Dobrze wchłania się z przewodu pokarmowego. Maksymalne stężenie we krwi występuje po 60 min. Ulega deacetylacji w wątrobie. Wiąże się z białkami osocza w 14%, z białkami tkanki płucnej w 47%. Jest wydalana z moczem.
Wskazania
Leczenie chorób układu oddechowego przebiegających z nadmiernym wytwarzaniem gęstej i lepkiej wydzieliny: ostre zapalenie oskrzeli, przewlekłe zapalenie oskrzeli i jego zaostrzenie, rozedma płuc, mukowiscydoza, rozstrzenie oskrzeli.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na składniki preparatu. Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy. Stan astmatyczny. Fenyloketonuria.
Środki ostrożności
Szczególnie ostrożnie stosować u pacjentów z astmą oskrzelową. Ostrożnie stosować u pacjentów w podeszłym wieku z niewydolnością oddechową. Nie podawać pacjentom ze zmniejszoną zdolnością do odkrztuszania bez zapewnienia fizykoterapii oddechowej. W razie upłynnienia dużych ilości wydzieliny, szczególnie u małych dzieci i bardzo ciężko chorych unieruchomionych, należy umożliwić jej odsysanie. Ze względu na zawartość sorbitolu, granulatów nie stosować u pacjentów z nietolerancją fruktozy.
Ciąża i karmienie piersią
Leku nie należy stosować w ciąży i okresie karmienia piersią.
Działania niepożądane
Mogą wystąpić nudności i wymioty oraz skurcz oskrzeli, szczególnie u pacjentów z astmą oskrzelową. Rzadko obserwowano skórne reakcje nadwrażliwości, takie jak pokrzywka.
Interakcje
Acetylocysteina nasila przenikanie cefuroksymu do wydzieliny oskrzelowej. Stosowanie preparatu z lekami przeciwkaszlowymi może prowadzić do zalegania wydzieliny w wyniku zmniejszenia odruchu kaszlowego.
Dawkowanie
Doustnie. Dorośli: 200 mg (granulat) 2-3 razy na dobę lub 1 tabl. musująca raz na dobę. Dzieci powyżej 14 lat: 200 mg 2-3 razy na dobę. Dzieci 7-14 lat: 200 mg 2 razy na dobę lub 100 mg 4 razy na dobę; dzieci 3-6 lat: 100 mg 2-3 razy na dobę. W stanach ostrych nie podawać dłużej niż przez 5-10 dni; w stanach przewlekłych lek podaje się przez 3-6 miesięcy. Tabletkę musującą lub zawartość saszetki należy rozpuścić w małej ilości wody i wypić natychmiast po rozpuszczeniu. Ostatnia dawka preparatu powinna być podana najpóźniej 4 h przed snem.
Informacje o bezpieczeństwie produktu
Informacje o producencie