Skład
1 g żelu zawiera 8,5 mg (1000 j.m.) soli sodowej heparyny.
Działanie
Preparat o miejscowym działaniu przeciwzakrzepowym, przeciwobrzękowym i przeciwzapalnym. Heparyna jest wykrywana we krwi do 24 h po podaniu miejscowym; maksymalne stężenie pojawia się po 8 h. Wydalanie następuje głównie przez nerki.
Wskazania
Wspomagająco w chorobach żył powierzchownych: w zapaleniu żył, zakrzepowym zapaleniu żył, żylakach kończyn dolnych, krwiakach podskórnych, stłuczeniach, obrzękach.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na składniki preparatu lub parabeny. Nie stosować na otwarte lub zakażone rany, błony śluzowe, zmiany skórne niewiadomego pochodzenia oraz w przypadku krwawień.
Środki ostrożności
Szczególnie ostrożnie stosować u pacjentów ze skazą krwotoczną. Dzieci - bezpieczeństwo stosowania nie zostało ustalone, z uwagi na to nie stosować u dzieci poniżej 12 roku życia.
Ciąża i laktacja
Bezpieczeństwo stosowania w ciąży i okresie karmienia piersią nie zostało ustalone (brak badań) - należy zachować ostrożność.
Działania niepożądane
W pojedynczych przypadkach: zaczerwienienie i świąd, które ustępują po odstawieniu preparatu. U niektórych pacjentów, u których pierwotnie występuje czerwienica prawdziwa, po podaniu miejscowym heparyny w żelu mogą pojawić się zmiany skórne grudkowo-plamkowe, nacieczony krwotocznie wyprysk skórny ze stwierdzonym w badaniu histologicznym leukocytolitycznym zapaleniem naczyń krwionośnych.
Interakcje
Preparat może nasilić działanie doustnych leków przeciwzakrzepowych (wydłużenie czasu protrombinowego).
Dawkowanie
Zewnętrznie: 1-3 razy dziennie nanieść na skórę średnio 3-10 cm żelu, następnie delikatnie wmasować. W przypadku ostrych obrzęków po tępych urazach zaleca się stosowanie przez okres do 10 dni, a w przypadku leczenia chorób żył powierzchownych 1-2 tygodni.