Skład
100g maści lub żelu zawiera: 2 g kwasu salicylowego, 1 g wyciągu z kory nadnerczy, 0,2 g polisiarczanu mukopolisacharydowego. Żel zawiera glikol propylenowy.
Działanie
Lek złożony działający na procesy zapalne zachodzące w tkankach podskórnych. Przeciwzapalne działanie kwasu salicylowego i wyciągu z kory nadnerczy polega głównie na hamowaniu biosyntezy prostaglandyn oraz uwalnianiu enzymów lizosomalnych i innych mediatorów zapalnych. Ponadto wyciąg z kory nadnerczy hamuje przepuszczalność naczyń włosowatych, wywierając działanie przeciwwysiękowe, a kwas salicylowy - dzięki właściwościom keratolitycznym - ułatwia wchłanianie substancji czynnych przez skórę. Polisiarczan mukopolisacharydowy, działając jako inhibitor enzymów katabolicznych, wpływa hamująco na proces rozkładu tkanek. W wyniku aktywacji plazminogenu i wywieranego działania przeciwzakrzepowego przyspiesza on także eliminację złogów włóknika z tkanek zmienionych zapalnie. Ponadto polisiarczan mukopolisacharydowy pobudza procesy metaboliczne komórek mezenchymy, przyczyniając się do szybkiej regeneracji uszkodzonych tkanek. Po miejscowym zastosowaniu leku substancje czynne wnikają do tkanek położonych pod powierzchnią skóry, wywierając działanie przeciwbólowe i przeciwobrzękowe. Maksymalne stężenia kwasu salicylowego osiągane są 4-8 h po zastosowaniu. Ok. 7% dawki podawanej na skórę jest wydalane w moczu, głównie w postaci kwasu salicylomoczowego, a jedynie jej niewielka cześć usuwana jest z organizmu w niezmienionej formie lub w postaci glukuronianów. Po wchłonięciu mukopolisacharydowego polisiarczanu przez skórę w organizmie dochodzi do częściowej czasozależnej depolimeryzacji i niewielkiej desulfatyzacji substancji czynnej. Badania na zwierzętach wykazują, że ok. 1% dawki podawanej na skórę wydalane jest z moczem.
Wskazania
Maść: leczenie pourazowych i miejscowych stanów zapalnych, choroby zwyrodnieniowej stawów i tkanek okołostawowych; miejscowe, wspomagające leczenie zmienionych zapalnie stawów w chorobach reumatycznych. Żel: leczenie pourazowych stanów zapalnych stawów i krwiaków; leczenie bólów występujących podczas ruchu i w stanach przeciążeniowych mięśni i ścięgien.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na składniki leku. Lek stosować jedynie po wnikliwej analizie korzyści i ryzyka w następujących przypadkach: ospa wietrzna, reakcje poszczepienne, grzybicze lub bakteryjne zakażenia skóry lub inne swoiste zmiany skórne w obszarze podawania leku oraz u dzieci, a także w przypadku długotrwałego stosowania leku na duże powierzchnie skóry u pacjentów z zaburzoną czynnością nerek.
Środki ostrożności
Należy unikać kontaktu żelu i maści z otwartymi ranami, oczami i błonami śluzowymi. Żel stosować jedynie na nieuszkodzoną skórę. Żel zawiera glikol propylenowy, który może powodować podrażnienie skóry.
Ciąża i laktacja
Nie jest wskazane stosowanie leku na duże powierzchnie skóry u kobiet w ciąży oraz podczas karmienia piersią, chyba, że ewentualne korzyści terapeutyczne dla matki przeważają nad ryzykiem dla dziecka. Matki karmiące piersią nie mogą stosować leku w okolicy piersi.
Działania niepożądane
Odnotowano miejscowe podrażnienia skóry i uczulenia kontaktowe.
Interakcje
Kwas salicylowy może zwiększyć wchłanianie innych leków stosowanych miejscowo. Długotrwałe stosowanie leku na dużych obszarach skóry może prowadzić do zwiększenia działania toksycznego metotreksolu oraz działania hipoglikemizującego sulfonylomocznika.
Dawkowanie
Miejscowo. Nakładać 5-15 cm maści lub żelu na zmienione chorobowo miejsca 1-3 razy na dobę, lekko wmasowując w skórę. Lek można również stosować w opatrunkach okluzyjnych (dawkę maści można odpowiednio zwiększyć). Miejsc leczonych żelem nie należy przykrywać opatrunkiem. Żel można również stosować w połączeniu z fizykoterapią, taką jak jonoforeza (żel podawany jest pod katodę).