Skład
5 ml syropu o smaku bananowym lub truskawkowym zawiera około 116 mg jonów wapnia w postaci glukonolaktobionianu wapnia i laktobionianu wapnia. Preparat zawiera sacharozę.
Działanie
Wapń jest podstawowym składnikiem mineralnym, wpływającym na utrzymanie równowagi elektrolitowej organizmu. Jest niezbędny do prawidłowego rozwoju i stanowi istotny składnik tkanki kostnej. Uczestniczy w działaniu nerwów, mięśni, serca, a także w procesie krzepnięcia krwi. Wapń pośredniczy w działaniu hormonów. Zmniejsza przepuszczalność ścian naczyń krwionośnych dzięki czemu działa przeciwobrzękowo i przeciwwyciękowo. Około 20-33% doustnie podanego wapnia wchłania się w jelicie cienkim. Ilość zależna jest od obecności metabolitów witaminy D3, pH przewodu pokarmowego i rodzaju pokarmu. Wiąże się z białkami osocza w 45%. Około 20% wapnia wydala się z moczem, pozostała część z kałem i jest to głównie wapń niewchłonięty w przewodzie pokarmowym.
Wskazania
Uzupełnianie niedoborów wapnia, zwłaszcza w stanach zwiększonego zapotrzebowania (ciąża, laktacja, okresy intensywnego wzrostu u dzieci, rekonwalescencja, złamanie kości, krzywica). Wspomagająco w leczeniu chorób alergicznych, infekcji górnych dróg oddechowych, osteoporozy.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na składniki preparatu. Hiperkalcemia, hiperkalciuria, galaktozemia.
Środki ostrożności
Stosować ostrożnie u pacjentów z predyspozycją do tworzenia się kamieni nerkowych, zaburzoną czynnością nerek, chorobami serca. Ze względu na zawartość sacharozy, preparatu nie należy stosować u pacjentów z nietolerancją fruktozy, niedoborem sacharazy-izomaltazy lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy. Zawartość sacharozy (1,53 g w 5 ml syropu) należy wziąć pod uwagę u pacjentów z cukrzycą.
Ciąża i karmienie piersią
Preparat można stosować w ciąży i podczas karmienia piersią.
Działania niepożądane
Po dużych dawkach mogą wystąpić zaburzenia żołądkowo-jelitowe, hiperkalcemia.
Interakcje
Związki wapnia zmniejszają wchłanianie m.in.: tetracyklin (nie stosować jednocześnie), fluorochinolonów, związków fluoru, sulfasalazyny. Należy zachować 3-godziny odstęp pomiędzy podawaniem związków wapnia i innych leków. Jednoczesne przyjmowanie soli wapnia i tiazydowych leków moczopędnych może być przyczyną wystąpienia objawów zespołu mleczno-alkalicznego (hiperkalcemia, zasadowica metaboliczna, niewydolność nerek) - nie stosować jednocześnie. Witamina D3, glikokortykosteroidy, parathormon, kwas cytrynowy oraz kwaśny odczyn treści pokarmowej zwiększają wchłanianie soli wapnia. Nie należy podawać wapnia z dużymi dawkami witaminy D3. Nadmiar lipidów, zasadowy odczyn treści pokarmowej, fityniany (produkty zbożowe), szczawiany (szpinak, rabarbar) i fosforany zmniejszają wchłanianie soli wapnia. Jednoczesne stosowanie glikozydów nasercowych i związków wapnia zwiększa ryzyko wystąpienia zaburzeń rytmu serca. Duże dawki wapnia, zwłaszcza w skojarzeniu z witaminą D3, mogą osłabić działanie werapamilu i innych leków blokujących kanał wapniowy.
Dawkowanie
Doustnie. Dzieci w wieku 2-11 lat: 2,5-5 ml syropu 2 razy na dobę; dzieci w wieku 12-17 lat: 5-10 ml syropu 2-3 razy na dobę; dorośli: 15 ml syropu 2-3 razy na dobę.