Skład
1 tabl. zawiera 500 mg kwasu acetylosalicylowego; 1 tabl. musująca zawiera 500 mg kwasu acetylosalicylowego; 1 saszetka zawiera 500 mg kwasu acetylosalicylowego.
Działanie
Kwas acetylosalicylowy działa głównie przez hamowanie uwalniania i biosyntezy prostaglandyn z nienasyconych kwasów tłuszczowych; zmniejsza agregację płytek krwi przez blokowanie uwalniania z płytek kwasu adenozynodifosforowego i tromboksanu A2. Działa przeciwbólowo, przeciwgorączkowo i przeciwzapalnie, a także długotrwale hamuje agregację płytek krwi. Szybko i całkowicie wchłania się z przewodu pokarmowego. Wiąże się z albuminami osocza w 66-98%. Przenika przez łożysko i do mleka matki. Jest metabolizowany w wątrobie i wydalany przez nerki. T0,5, po podaniu > 3 g kwasu acetylosalicylowego na dobę, wynosi ok.15 h.
Wskazania
Bóle o małym i umiarkowanym nasileniu np. ból głowy, bóle zębów, mięśni, stawów, pleców. Dolegliwości towarzyszące przeziębieniu i grypie. Gorączka.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na składniki preparatu lub inne salicylany. Skaza krwotoczna. Czynna choroba wrzodowa żołądka, dwunastnicy lub jelit. Napady astmy oskrzelowej w wywiadzie wywołane podaniem salicylanów lub substancji czynnej o podobnym działaniu, szczególnie NLPZ. Równoczesne leczenie metotreksatem w dawce ≥ 15 mg na tydzień. III trymestr ciąży. Ciężka niewydolność nerek, wątroby, serca. Dzieci do ukończenia 12 rż. (ryzyko wystąpienia zespołu Reye'a).
Środki ostrożności
Ostrożnie stosować u pacjentów z nadwrażliwością na NLPZ lub inne substancje alergizujące, leczonych jednocześnie lekami przeciwzakrzepowymi, u pacjentów z zaburzoną czynnością wątroby lub nerek, chorobą wrzodową lub krwawieniami z przewodu pokarmowego w wywiadzie, niedoborem G-6-PD, astmą oskrzelową, polipami błony śluzowej nosa, przewlekłymi chorobami układu oddechowego, z reakcjami alergicznymi (odczyny skórne, świąd, pokrzywka) na inne substancje. U pacjentów ze zmniejszonym wydalaniem kwasu moczowego preparat może wywołać napad dny moczanowej. U dzieci i młodzieży w przypadku infekcji wirusowych, szczególnie takich jak: grypa typu A i B oraz ospa wietrzna, istnieje ryzyko wystąpienia zespołu Reye'a - ryzyko może zwiększyć się, jeżeli w trakcie tych chorób, zostanie podany kwas acetylosalicylowy. Tabletek musujących i saszetek ze względu na zawartość sodu, nie należy stosować u pacjentów na diecie z małą zawartością sodu. Saszetki zawierają aspartam - zachować ostrożność u pacjentów z fenyloketonurią.
Ciąża i laktacja
Nie należy stosować leku u kobiet w I i II trymestrze ciąży, chyba że jest to bezwzględnie konieczne. Preparat jest przeciwwskazany w III trymestrze ciąży. Karmienie piersią należy przerwać, gdy matka regularnie stosuje duże dawki kwasu acetylosalicylowego.
Działania niepożądane
Mogą wystąpić: ból żołądka i brzucha, zgaga, nudności, wymioty, niestrawność, zapalenie przewodu pokarmowego, krwawienia z przewodu pokarmowego (jawne lub utajone, potencjalnie zagrażające życiu), które mogą prowadzić do niedokrwistości z niedoboru żelaza, choroba wrzodowa żołądka lub dwunastnicy (w tym perforacja), zawroty głowy i szumy uszne, reakcje nadwrażliwości (pokrzywka, odczyny skórne, reakcje anafilaktyczne, astma oskrzelowa, obrzęk naczynioruchowy), zwiększone ryzyko krwawień, krwotoki (pooperacyjne, z nosa, z dziąseł, z układu moczowo-płciowego), krwiaki, wydłużenie czasu krwawienia, wydłużenie czasu protrombinowego, trombocytopenia, wylew krwi do mózgu (zwłaszcza u pacjentów z niekontrolowanym nadciśnieniem i/lub stosujących inne leki przeciwzakrzepowe). Rzadko: zaburzenia czynności wątroby, hipoglikemia, reakcje skórne o szczególnie ciężkim przebiegu (w tym wstrząs anafilaktyczny), a po długotrwałym stosowaniu dużych dawek kwasu acetylosalicylowego - martwica brodawek nerkowych i śródmiąższowe zapalenie nerek. Długotrwałe przyjmowanie kwasu acetylosalicylowego może być przyczyną bólu głowy, który nasila się podczas dalszego stosowania preparatu. Kwas acetylosalicylowy może powodować skurcz oskrzeli i wywoływać napady astmy; ryzyko wystąpienia tych działań jest większe u pacjentów z astmą oskrzelową, przewlekłymi chorobami układu oddechowego, katarem siennym z polipami błony śluzowej nosa.
Interakcje
Kwas acetylosalicylowy nasila toksyczne działanie metotreksatu na szpik kostny (zmniejszenie klirensu nerkowego metotreksatu oraz wypieranie metotreksatu przez salicylany z połączeń z białkami osocza). Jeżeli dawka metotreksatu jest ≥ 15 mg na tydzień stosowanie preparatu jest przeciwwskazane; w dawkach mniejszych niż 15 mg na tydzień zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności. Jednoczesne stosowanie z lekami przeciwzakrzepowymi (pochodne kumaryny, heparyna), trombolitycznymi lub innymi lekami hamującymi agregację płytek krwi np. tiklopidyną, może powodować wydłużenie czasu krwawienia i krwotoki, z NLPZ (w tym z salicylanami w dużych dawkach) zwiększa ryzyko wystąpienia choroby wrzodowej, krwawień z przewodu pokarmowego i uszkodzenia nerek, z lekami z grupy SSRI zwiększa ryzyko krwawienia z górnego odcinka przewodu pokarmowego. Kwas acetylosalicylowy osłabia działanie leków przeciw dnie moczanowej, np. probenecydu i benzbromanonu (konkurencja w procesie wydalania kwasu moczowego przez kanaliki nerkowe), antagonistów aldosteronu, diuretyków pętlowych i leków przeciwnadciśnieniowych. Zwiększa stężenie digoksyny we krwi (zmniejszenie wydalania digoksyny przez nerki), barbituranów i związków litu. Nasila działanie leków przeciwcukrzycowych, np. insuliny i pochodnych sulfonylomocznika (właściwości hipoglikemizujące kwasu acetylosalicylowego oraz wypieranie pochodnych sulfonylomocznika z połączeń z białkami) i sulfonamidów. Kwas acetylosalicylowy w dawkach ≥ 3 g/dobę osłabia działanie leków moczopędnych i inhibitorów ACE (zmniejszenie filtracji kłębuszkowej). Kwas acetylosalicylowy może nasilać działanie ototoksyczne furosemidu. Glikokortykosteroidy o działaniu ogólnym (z wyjątkiem hydrokortyzonu stosowanego jako terapia zastępcza w chorobie Addisona) stosowane jednocześnie z kwasem acetylosalicylowym mogą zwiększać ryzyko wystąpienia choroby wrzodowej i krwawień z przewodu pokarmowego oraz ryzyko przedawkowania salicylanów po zakończeniu przyjmowania glikokortykosteroidów; zmniejszają stężenie salicylanów we krwi w trakcie kortykoterapii. Kwas acetylosalicylowy zwiększa toksyczność kwasu walproinowego przez wypieranie go z połączeń z białkami. Kwas walproinowy nasila działanie antyagregacyjne kwas acetylosalicylowego. Jednoczesne spożywanie alkoholu zwiększa ryzyko choroby wrzodowej i krwawień z przewodu pokarmowego.
Dawkowanie
Doustnie. Dorośli: 1-2 tabl. lub saszetki co 4-8 h; maksymalnie 8 tabl., saszetek dziennie. Dzieci powyżej 12 rż.: 1 tabl. lub saszetka co 4-8 h, do 3 razy dziennie. Nie stosować więcej niż 1500 mg leku na dobę. Tabletki musujące należy rozpuścić w szklance wody. Granulat należy umieścić bezpośrednio na języku i poczekać aż się rozpuści. Rozpuszczone granulki należy połknąć a jeśli to konieczne można popić niewielką ilością płynu. Przyjmować po posiłkach.
Uwagi
Preparat może prowadzić do wydłużenia czasu krwawienia w czasie lub po zabiegach chirurgicznych (włącznie z niewielkimi zabiegami, np. ekstrakcją zęba). Lek należy odstawić na 5-7 dni przed planowanym zabiegiem chirurgicznym.