Skład
1 kaps. zawiera 40 mg simetikonu; 1 ml emulsji (20 kropli) zawiera 40 mg simetikonu.
Działanie
Simetikon obniża napięcie powierzchniowe pęcherzyków gazu zawartych w pokarmie i śluzie przewodu pokarmowego, powodując ich pękanie i wchłanianie przez ściany jelit lub wydalenie. Podczas wykonywania badań ultrasonograficznych i radiologicznych: żołądka, jelit, trzustki, pęcherzyka żółciowego i nerek zapobiega nakładaniu się gazów i pieniącej treści pokarmowej na obraz badanych narządów. Simetikon nie wchłania się z przewodu pokarmowego i jest wydalany w postaci niezmienionej.
Wskazania
Leczenie objawowe zaburzeń żołądkowo-jelitowych związanych z nadmiernym gromadzeniem gazów (wzdęcia), również po zabiegach chirurgicznych. Środek pomocniczy w przygotowaniu pacjentów do badań jamy brzusznej (badania radiologiczne, ultrasonograficzne, gastroskopowe). W badaniach z zastosowaniem podwójnego kontrastu jako substancja dodatkowa podawana razem ze środkiem cieniującym. Krople są również stosowane w leczeniu wspomagającym kolek jelitowych u niemowląt powyżej 1 m.ż. oraz w zatruciach środkami powierzchniowo czynnymi jako środek zmniejszający pienienie treści przewodu pokarmowego.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na składniki preparatu.
Środki ostrożności
Kropli nie stosować u dzieci do ukończenia 1 m.ż. Podczas stosowania preparatu nie należy pić napojów gazowanych. Lek w postaci kapsułek ze względu na zawartość barwnika - żółcieni pomarańczowej S (E110) może powodować reakcje alergiczne.
Ciąża i laktacja
Brak ograniczeń do stosowania.
Działania niepożądane
W rzadkich przypadkach mogą wystąpić reakcje nadwrażliwości na substancje wchodzące w skład leku.
Dawkowanie
Doustnie. W stanach nadmiernego gromadzenia gazów w przewodzie pokarmowym, niemowlęta od 2 m.ż.: 1-2 ml (20-40 kropli) na dobę w 2-4 dawkach podzielonych; dzieci 2-6 rż.:1 ml 3-5 razy na dobę; dzieci 7-14 rż.: 1-2 ml 3-5 razy na dobę lub 2 kaps. 3-4 razy na dobę; młodzież i dorośli: 2 ml 3-5 razy na dobę lub 2 kaps. 3-4 razy na dobę. W przygotowaniu pacjentów do badań diagnostycznych w obrębie jamy brzusznej: w dniu poprzedzającym badanie - 2 kaps. 3 razy dziennie lub 2 ml kropli 3 razy dziennie oraz rano w dniu badania - 2 kaps. lub 2 ml kropli. Jako dodatek do zawiesiny środka kontrastującego: 4-8 ml na 1000 ml środka cieniującego stosowanego podczas badania z podwójnym kontrastem. W przypadku zatrucia środkami powierzchniowo czynnymi, w zależności od ciężkości zatrucia, dzieci: 2,5-10 ml, dorośli: 10-20 ml. Preparat należy przyjmować w trakcie lub po posiłku oraz jeśli to konieczne przed snem; leczenie należy kontynuować do czasu ustąpienia dolegliwości, preparat może być podawany przez dłuższy okres czasu. Niemowlętom, simetikon w postaci kropli podawać dodając go do butelki z mlekiem lub z niewielką ilością płynu na łyżeczce przed lub po karmieniu piersią.
Uwagi
Preparat nie zawiera cukru.