Skład
1 g maści lub 1 czopek zawiera 10 mg siarczanu neomycyny, 5 mg hydrokortyzonu w postaci octanu, 5 mg chlorowodorku cynchokainy i 10 mg eskuliny w postaci półtorawodzianu.
Działanie
Preparat do stosowania miejscowego. Neomycyna jest antybiotykiem o szerokim zakresie działania działającym na Campylobacter spp., Escherichia spp., Enterobacter spp., Klebsiella spp., Proteus spp., Providencia spp., Pseudomonas spp., Serratia spp. Hamuje syntezę białek wrażliwych drobnoustrojów, wiążąc się z podjednostkami rybosomów. Wchłania się przez otrzewną, układ oddechowy, pęcherz moczowy, powierzchnię ran i zmienioną zapalnie skórę. Następnie szybko wydalana jest przez nerki w postaci czynnej. T0,5 wynosi 2-3 h. Hydrokortyzon jest głównym kortykosteroidem wydzielanym przez korę nadnerczy. Działa przeciwzapalnie, przeciwuczuleniowo, przeciwświądowo i przeciwobrzękowo. Po podaniu miejscowym wchłania się w niewielkim stopniu w skórę, jednak po podaniu doodbytniczym wchłanianie do krążenia ogólnego jest znaczące. Wiąże się z białkami osocza w znacznym stopniu, głównie z globulinami wiążącymi kortykosteroidy i albuminami. Metabolizowany jest w większości tkanek, a głównie w wątrobie, do związków nieczynnych biologicznie. Metabolity wydalane są przez nerki, głównie w postaci glukuronidów i siarczanów, a także pochodnych nieskoniugowanych. Nieznaczne ilości wydzielane są z żółcią. Cynchokaina to środek miejscowo znieczulający, szybko się wchłania, wiąże z białkami, a metabolizowana jest w wątrobie i czasami w nerkach. Eskulina hamuje krwawienia z naczyń krwionośnych i zmniejsza obrzęki.
Wskazania
Leczenie hemoroidów zewnętrznych i wewnętrznych, w przewlekłych i ostrych stanach zapalnych odbytu, szczelinie odbytu i świądzie odbytu. Preparat może być stosowany w okresie przed- i pooperacyjnym.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na składniki preparatu. Cukrzyca, gruźlica, jaskra, osteoporoza, ostre psychozy, zakażenia grzybicze i wirusowe, zakrzepica żylna. Nie stosować u dzieci poniżej 12 lat.
Środki ostrożności
Lek należy odstawić, jeśli wystąpią objawy podrażnienia. Jeśli występuje równocześnie zakażenie, alergia lub inne objawy, należy stosować odpowiednie leczenie przyczynowe.
Ciąża i karmienie piersią
Preparat może być stosowany w ciąży jedynie, w przypadku bezwzględnej konieczności, po dokładnej analizie korzyści w stosunku do ryzyka. Nie należy stosować leku podczas karmienia piersią.
Działania niepożądane
Sporadycznie może pojawić się pieczenie odbytu, zwłaszcza w przypadku znacznego uszkodzenia naskórka. W przypadku długotrwałego stosowania mogą wystąpić objawy niepożądane spowodowane ogólnoustrojowym działaniem hydrokortyzonu.
Interakcje
Jednoczesne stosowanie NLPZ może powodować wystąpienie wrzodów żołądka i dwunastnicy, owrzodzenie lub krwawienie z przewodu pokarmowego. Zaleca się ostrożność podczas skojarzonego leczenia z kwasem acetylosalicylowym u pacjentów z hipoprotrombinemią. Podczas stosowania z fenytoiną, działanie terapeutyczne kortykosteroidów może być zmniejszone z powodu nasilonego metabolizmu i zmniejszenia stężenia leku w osoczu; może być wskazane zwiększenie dawki kortykosteroidów. Stosowanie szczepionek i leczenia immunizacyjnego nie jest wskazane podczas stosowania preparatu, ze względu na zwiększone ryzyko neurologicznych powikłań i możliwego obniżenia poziomu przeciwciał lub braku odpowiedzi na szczepienie.
Dawkowanie
Zazwyczaj stosuje się 1 czopek lub nakłada niewielką ilość maści za pomocą dołączonego aplikatora 2 razy dziennie (rano i wieczorem) oraz po każdym wypróżnieniu. Stosować 3-6 dni, do ustąpienia stanu zapalnego.