Skład
1 g żelu zawiera 10 mg diklofenaku sodowego.
Działanie
Niesteroidowy lek przeciwzapalny (pochodna kwasu aminofenylooctowego) do stosowania zewnętrznego o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbólowym i przeciwobrzękowym w postaci wodno-alkoholowego żelu. Mechanizm działania polega na hamowaniu aktywności cyklooksygenazy prostaglandynowej (hamowanie syntezy cyklicznych nadtlenków m.in. prostaglandyn i innych mediatorów procesu zapalnego). Po zastosowaniu miejscowym przenika przez skórę do tkanki podskórnej, powięzi, ścięgien, torebek stawowych i błony maziowej, gdzie maksymalne stężenie osiąga 2-4 h później niż we krwi. Stężenie diklofenaku w błonie maziowej utrzymuje się stosunkowo długo, nawet po zmniejszeniu stężenia we krwi. Przy intensywnym stosowaniu lub nadużywaniu należy brać pod uwagę ogólne działanie leku. Po wchłonięciu, w 99,7% wiąże się z białkami osocza. Prawie połowa dawki metabolizowana jest podczas pierwszego przejścia przez wątrobe. Wydalany jest z moczem (około 40-65%) i żółcią (około 35%).
Wskazania
Miejscowe leczenie: ograniczonych stanów zapalnych tkanek miękkich (np. zapalenie ścięgien, zapalenie mięśni); ograniczonych i łagodnych postaci zapalenia stawów; bólu pleców.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na diklofenak lub inne składniki preparatu. Stwierdzona wcześniej alergia na kwas acetylosalicylowy lub inne NLPZ (astma aspirynowa, pokrzywka, ostre nieżyty nosa). III trymestr ciąży.
Środki ostrożności
Nie stosować do oczu, na błony śluzowe, a także na uszkodzoną powierzchnię skóry lub u pacjentów, u których występują zaburzenia skóry. W przypadku wystąpienia podrażnienia w miejscu podania należy przerwać stosowanie preparatu. Nie zaleca się stosowania preparatu u dzieci poniżej 12 lat. Preparat zawiera alkohol.
Ciąża i laktacja
Preparatu nie stosować w ciąży, w III trymestrze preparat jest przeciwwskazany (lek może wywołać u płodu przedwczesne zamknięcie przewodu tętniczego, a u matki zahamować czynność skurczową macicy). Preparat może powodować przemijające zaburzenia płodności u kobiet przez wpływ na owulację.
Działania niepożądane
Często: wysypka, wyprysk, rumień, zapalenie skóry (w tym kontaktowe zapalenie skóry). Rzadko: miejscowe zapalenie skóry z wysypką, świądem, zaczerwienieniem, obrzękiem, obecnością grudek, łuszczeniem się skóry lub uczuciem pieczenia skóry; pęcherzykowe zapalenie skóry. Bardzo rzadko: wysypka grudkowata; nadwrażliwość, obrzęk naczynioruchowy; astma; reakcje nadwrażliwości na światło. Podczas stosowania na duże powierzchnie skóry mogą wystąpić zaburzenia układu pokarmowego.
Interakcje
Po podaniu miejscowym nie stwierdzono istotnych klinicznie interakcji.
Dawkowanie
Zewnętrznie. Nakładać cienką warstwę preparatu (2-4 g) 3-4 razy na dobę na bolące miejsca i delikatnie wcierać. Czas leczenia zależy od wskazań do stosowania i reakcji pacjenta na leczenie. Czas trwania leczenia w nadwyrężeniach i reumatyzmie tkanki miękkiej nie powinien przekraczać 14 dni, a w zapaleniu stawów - 21 dni.