Skład
1 tabl. zawiera 450 mg kwasu acetylosalicylowego i 50 mg kofeiny.
Działanie
Preparat o skojarzonym działaniu składników: przeciwbólowym, przeciwzapalnym, przeciwgorączkowym i analeptycznym. Kwas acetylosalicylowy hamuje syntezę prostaglandyn i tromboksanu A2. Ponadto zmniejsza agregację płytek krwi. Szybko wchłania się z przewodu pokarmowego - częściowo z żołądka, głównie z jelit. Szybkość wchłaniania zależy od pH treści. Wiąże się z albuminami osocza w 50-80%. Łatwo przenika do tkanek oraz przez barierę łożyska. Jest metabolizowany w wątrobie i wydalany z moczem w 10% w postaci niezmienionej oraz w postaci metabolitów. T0,5 wynosi 2-3 h. Zawarta w preparacie kofeina szybko wchłania się z przewodu pokarmowego, jest metabolizowana w wątrobie i wydalana w postaci metabolitów z moczem. Wykazuje działanie pobudzające na ośrodki wegetatywne: oddechowy i naczynioruchowy. Przenika przez barierę krew-mózg, przez łożysko i do mleka matki.
Wskazania
Bóle różnego pochodzenia o małym i umiarkowanym nasileniu (np. ból głowy, bóle reumatyczne, mięśniowe, nerwobóle, ból zęba).
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na składniki preparatu lub salicylany. Występujące w przeszłości napady astmy oskrzelowej - po salicylanach lub innych NLPZ. Choroba wrzodowa żołądka i(lub) dwunastnicy, krwawienia z przewodu pokarmowego, skaza krwotoczna, dna moczanowa. Ciężkie zaburzenia czynności wątroby lub nerek. Ciężka niewydolność serca. Jednoczesne stosowanie z metotreksatem w dawkach ≥15 mg tygodniowo. Ciąża i okres karmienia piersią. Dzieci do 12 rż.
Środki ostrożności
Ostrożnie stosować u pacjentów otrzymujących leki przeciwzakrzepowe oraz reagujących nadwrażliwością na salicylany oraz NLPZ. Ostrożnie stosować u pacjentów z chorobą wrzodową lub krwawieniami z przewodu pokarmowego w wywiadzie, niedoborem G-6-PD, nadczynnością tarczycy oraz nadciśnieniem tętniczym. Należy zachować ostrożność u pacjentów z chorobami alergicznymi (astma oskrzelowa, katar sienny z polipami błony śluzowej nosa), przed zabiegami chirurgicznymi, zaburzeniami czynności nerek i wątroby, w przypadku obfitych krwawień miesiączkowych oraz u kobiet stosujących wewnątrzmaciczne wkładki antykoncepcyjne.
Ciąża i laktacja
Preparat jest przeciwwskazany w ciąży i okresie karmienia piersią. Kwas acetylosalicylowy poprzez wpływ na owulację, może zaburzać płodność u kobiet. Działanie to jest przemijające i ustępuje po odstawieniu preparatu.
Działania niepożądane
Mogą wystąpić: bóle brzucha, zgaga, nudności, wymioty, krwawienie z przewodu pokarmowego (jawne lub utajone), choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, perforacje, ból i zawroty głowy, szumy uszne, bezsenność, niepokój ruchowy, zwiększone ryzyko krwawienia, wydłużenie czasu krwawienia oraz czasu protrombinowego, trombocytopenia, pokrzywka, odczyny skórne, reakcje anafilaktyczne, astma oskrzelowa, obrzęk naczynioruchowy, zaburzenia rytmu serca. Rzadko: zaburzenia czynności wątroby, martwica brodawek nerkowych, śródmiąższowe zapalenie nerek.
Interakcje
Kwas acetylosalicylowy nasila toksyczne działanie metotreksatu na szpik kostny, w dawkach mniejszych niż 15 mg na tydzień zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności. Jeżeli dawka metotreksatu jest ≥ 15 mg na tydzień nie stosować preparatu. Jednoczesne stosowanie z tiklopidyną może zwiększać ryzyko wystąpienia krwawienia (należy kontrolować czas krwawienia), z NLPZ zwiększa ryzyko uszkodzenia błony śluzowej przewodu pokarmowego i uszkodzenia nerek. Kwas acetylosalicylowy osłabia działanie leków zwiększających wydalanie kwasu moczowego, leków moczopędnych i przeciwnadciśnieniowych. Nasila działanie leków przeciwcukrzycowych z grupy sulfonylomocznika, leków antyagregacyjnych, w tym z grupy kumaryny i niektórych antybiotyków oraz ototoksyczne działanie furosemidu. Glikokortykosteroidy o działaniu ogólnym stosowane jednocześnie z kwasem acetylosalicylowym zmniejszają stężenie salicylanów we krwi w trakcie kortykoterapii oraz mogą zwiększać ryzyko przedawkowania salicylanów po zakończeniu przyjmowania glikokortykosteroidów. Jednoczesne stosowanie preparatu z pochodnymi fluorochinolonu (np. ciprofloksacyna) może powodować kumulację kofeiny. Kofeina osłabia działanie leków uspokajających i nasennych, a nasila działanie izoprenaliny i leków wywołujących tachykardię (np. sympatykomimetyków, tyroksyny). Cimetydyna, disulfiram, doustne środki antykoncepcyjne zwalniają, a barbiturany przyspieszają metabolizm kofeiny. Jednoczesne spożywanie alkoholu zwiększa ryzyko podrażnienia błon śluzowych i krwawień z przewodu pokarmowego.
Dawkowanie
Doustnie. Dorośli i dzieci powyżej 12 rż.: 1 tabl. 2-6 razy na dobę, nie częściej niż co 4 h. Nie stosować długotrwale, nie przyjmować na czczo. Nie przekraczać 6 tabl. na dobę. Tabletki popijać dużą ilością płynu.