Kwas alfa-liponowy (ALA) należy do nasyconych kwasów tłuszczowych o właściwościach przeciwutleniających. Łatwo wchłania się z przewodu pokarmowego. Egzogenny kwas alfa-liponowy może docierać do większości tkanek organizmu. Ma zdolność do przechodzenia przez barierę krew-mózg i akumuluje się w tkance nerwowej. Kwas alfa-liponowy rozpuszcza się w rozpuszczalnikach organicznych oraz w wodzie. Kwas alfa-liponowy oraz jego zredukowana postać - kwas dihydroliponowy wykazują zdolność do chelatowania (usuwania) jonów metali np. ołowiu.
Kwas gamma-linolenowy (GLA) należy do wielonienasyconych kwasów tłuszczowych z grupy kwasów omega-6. W większej ilości znajduje się między innymi w nasionach ogórecznika lekarskiego (Borago Officinalis). Kwas gamma-linolenowy wchodzi w skład błon komórkowych wszystkich komórek organizmu, w tym komórek nerwowych.
Witamina E jest witaminą rozpuszczalną w tłuszczach. Wykazuje właściwości przeciwutleniające, pomaga w ochronie komórek organizmu przed stresem oksydacyjnym (chroni DNA, białka i lipidy przed uszkodzeniem spowodowanym nagromadzeniem wolnych rodników - reaktywnych form tlenu, które powstają w komórce w wyniku przemian biochemicznych, albo dostają się do komórek z zanieczyszczonego środowiska zewnętrznego).
Witamina B1 (tiamina) jako koenzym uczestniczy w metabolizmie energetycznym we wszystkich komórkach organizmu. Pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego oraz w utrzymaniu prawidłowej sprawności umysłowej (np. wpływa na funkcje mózgu i komórek nerwowych, które odpowiadają za koncentrację, zdolność uczenia i pamięć).
Witamina B2 (ryboflawina) jest prekursorem koenzymów, takich jak FMN i FAD. Pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego oraz w ochronie komórek przed stresem oksydacyjnym (chroni DNA, białka i lipidy przed uszkodzeniem spowodowanym nagromadzeniem wolnych rodników), dodatkowo przyczynia się do zmniejszenia uczucia zmęczenia i znużenia. Uczestniczy w przemianach metabolicznych makroskładników.
Niacyna (witamina B3) wchodzi w skład nukleotydów, takich jak NAD i NADP, uczestniczy w przemianach energetycznych we wszystkich komórkach organizmu. Pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego oraz w utrzymaniu prawidłowej sprawności umysłowej (np. wpływa na funkcje mózgu i komórek nerwowych, które odpowiadają za koncentrację, zdolność uczenia i pamięć). Niacyna przyczynia się do zmniejszenia uczucia zmęczenia i znużenia.
Witamina B6 (pirydoksyna) jest koenzymem wielu reakcji metabolicznych, między innymi uczestniczy w syntezie neuroprzekaźników, związków, które są odpowiedzialne za przenoszenie impulsów w układzie nerwowym. Pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego oraz w utrzymaniu prawidłowej sprawności umysłowej (np. wpływa na funkcje mózgu i komórek nerwowych, które odpowiadają za koncentrację, zdolność uczenia i pamięć). Przyczynia się do zmniejszenia uczucia zmęczenia i znużenia.
Kwas pantotenowy (witamina B5) przyczynia się do prawidłowej syntezy niektórych neuroprzekaźników, związków, które są odpowiedzialne za przenoszenie impulsów w układzie nerwowym i wpływają na jego właściwe funkcjonowanie. Kwas pantotenowy pomaga w utrzymaniu sprawności umysłowej (np. wpływa na takie funkcje mózgu i komórek nerwowych, które odpowiadają za koncentrację, zdolność uczenia, pamięć i odporność na stres). Kwas pantotenowy przyczynia się do zmniejszenia uczucia zmęczenia i znużenia. Jako składnik potrzebny do syntezy koenzymu A uczestniczy w reakcjach biochemicznych związanych z gospodarką energetyczną ustroju. Uczestniczy w uwalnianiu energii podczas metabolizmu węglowodanów, białek i tłuszczów.
Selen pomaga w ochronie komórek organizmu przed stresem oksydacyjnym (chroni DNA, białka i lipidy przed uszkodzeniem spowodowanym nagromadzeniem wolnych rodników). Funkcja przeciwutleniająca selenu wiąże się głównie z jego występowaniem w enzymach, takich jak peroksydaza glutationowa oraz reduktaza glutationu. Selen wchodzi również w skład innych białek ustrojowych, np. selenobiałka P, którego obecność wykazano w mózgu.