Skład
1 czopek zawiera 80 mg, 125 mg, 250 mg lub 500 mg paracetamolu.
Działanie
Paracetamol wykazuje działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe oraz niewielką aktywność przeciwzapalną. Jest aktywnym metabolitem fenacetyny o znacznie mniejszej toksyczności. Paracetamol poprzez hamowanie cyklooksygenazy kwasu arachidonowego, hamuje syntezę prostaglandyn w ośrodkowym układzie nerwowym (o.u.n.). Zmniejsza to wrażliwość o.u.n. na działanie kininy i serotoniny, co powoduje podwyższenie progu bólowego. Zmniejszenie stężenia prostaglandyn w podwzgórzu odpowiedzialne jest za działanie przeciwgorączkowe. Paracetamol nie wpływa na agregację płytek krwi. Po podaniu doodbytniczym biodostępność paracetamolu jest niższa, określona na około 2/3 dostępności po podaniu doustnym. Czas konieczny do osiągnięcia stężenia terapeutycznego dla czopków wynosi 120-240 min, co znaczy, że działanie przeciwbólowe pojawia się po 2-4 h od zastosowania. Biodostępność i szybkość wchłaniania paracetamolu w postaci czopków zależy od wielu czynników: dawki leku, rozmiaru czopka (im niższa dawka i jego wielkość tym większa biodostępność), rodzaju podłoża (im większa lipofilność podłoża tym większa biodostępność i szybszy efekt, ale krótszy czas działania leku) oraz stopnia unaczynienia odbytnicy. Paracetamol wiąże się z białkami krwi w 25-50%. Przenika przez łożysko, a także do mleka kobiet karmiących piersią, T0,5 w mleku wynosi 1,35-3,5 h. Metabolizm odbywa się w wątrobie, gdzie w wyniku sprzężenia z kwasami: glukuronowym (średnio ok. 60%) i siarkowym (ok. 35%) powstają nietoksyczne metabolity. Pozostała ilość paracetamolu, przy udziale izoenzymów cytochromu P450 (głównie 1A2, 2E1, 3A) ulega przekształceniu do metabolitu hepatotoksycznego - N-acetylo-p-benzochinoiminy. Metabolit ten ulega detoksykacji w wyniku łączenia się wątrobowym glutationem. Paracetamol, w formie nieaktywnych metabolitów, wydalany jest głównie przez nerki i (w mniejszym stopniu) z żółcią.
Wskazania
Gorączka, w przebiegu przeziębienia i stanów grypopodobnych. Bóle głowy. Bóle mięśniowe, kostne i stawowe różnego pochodzenia. Bóle menstruacyjne. Bóle po zabiegach chirurgicznych i stomatologicznych. Bóle związane z ząbkowaniem u dzieci (dotyczy preparatu w dawkch 125 mg i 250 mg).
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na substancję czynną lub którykolwiek ze skałdników preparatu. Ciężka niewydolność wątroby lub nerek. Wirusowe zapalenie wątroby. Choroba alkoholowa.
Środki ostrożności
Ze względu na ryzyko przedawkowania przed zastosowaniem należy sprawdzić czy inne leki nie zawierają paracetamolu. W trakcie stosowania leku nie należy spożywać alkoholu z powodu ryzyka wystąpienia toksycznego uszkodzenia wątroby. Szczególne ryzyko uszkodzenia wątroby istnieje u osób głodzonych i regularnie spożywających alkohol. Paracetamol należy stosować ostrożnie u pacjentów uczulonych na kwas acetylosalicylowy (mniej niż 5% pacjentów uczulonych na kwas acetylosalicylowy wykazuje również objawy nadwrażliwości na paracetamol), u pacjentów z niewydolnością nerek lub wątroby. Paracetamol może powodować hemolizę u osób z niedoborem dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej.
Ciąża i karmienie piersią
Paracetamol przenika przez łożysko; w dotychczasowych badaniach nie stwierdzono niekorzystnego wpływu paracetamolu (stosowanego w zalecanych dawkach) na płód. Paracetamol jest wydzielany do mleka kobiet karmiących piersią w małych ilościach. Paracetamol może być stosowany w ciąży i okresie karmienia piersią w razie zdecydowanej konieczności.
Działania niepożądane
Mogą wystąpić: świąd, pokrzywka, wysypka i rumień, obrzęk naczynioruchowy, duszność, pocenie się, obniżenie ciśnienia tętniczego, aż do objawów wstrząsu, napad astmy oskrzelowej; granulocytopenia, arganulocytoza, trombocytopenia, methemoglobinemia; nudności, wymioty, objawy uszkodzenia wątroby; kolka nerkowa, martwica brodawek nerkowych, ostra niewydolność nerek.
Interakcje
Metoklopramid przyspiesza wchłanianie paracetamolu z przewodu pokarmowego. Leki opóźniające opróżnianie żołądka (np. propantelina) mogą opóźniać wchłanianie paracetamolu. Równoczesne stosowanie paracetamolu i leków zwiększających metabolizm wątrobowy np. fenobarbitalu, fenytoiny, karbamazepiny i rifampicyny może prowadzić do uszkodzenia wątroby, nawet podczas stosowania zalecanych dawek paracetamolu. Paracetamol może nasilić toksyczne działanie zydowudyny na szpik kostny. Paracetamol nasila działanie doustnych leków przeciwzakrzepowych z grupy kumaryny i indandionu. Długotrwałe stosowanie paracetamolu jednocześnie z NLPZ zwiększa ryzyko uszkodzenia nerek, raka nerki lub pęcherza moczowego. Stosowanie jednocześnie z inhibitorami MAO oraz w okresie 2 tyg. po zakończeniu leczenia tymi lekami, może wywołać stan pobudzenia i wysoką gorączkę. Spożywanie alkoholu podczas leczenia paracetamolem prowadzi do powstania toksycznego metabolitu, wywołującego martwicę komórek wątrobowych, co w następstwie może doprowadzić do niewydolności wątroby. Kofeina nasila działanie przeciwbólowe paracetamolu.
Dawkowanie
Doodbytniczo. Dzieci od 3. mies. życia do 1 roku: 10 mg/kg mc. w odstępach nie mniejszych niż co 6 h. Dzieci od 1 rż. do 6 lat: 125 mg - 250 mg paracetamolu (1 czopek 125 mg, 2 czopki 125 mg lub 1 czopek 250 mg). Maksymalna dawka dobowa paracetamolu dla dzieci wynosi 65 mg/kg mc. Dzieci od 7 do 12 lat: 1 czopek (250 mg paracatamolu) do 4 razy, nie częściej niż co 4 h. Dorośli i dzieci > 12 lat: 1 czopek (500 mg paracetamolu) 4-6 razy na dobę, nie częściej niż co 4 h. Maksymalna dawka dobowa paracetamolu dla osób dorosłych wynosi 4 g.
Uwagi
Paracetamol może wpływać na wyniki niektórych badań laboratoryjnych, tj. oznaczanie glukozy w surowicy metodą oksydaza/peroksydaza, oznaczanie kwasu 5-hydroksyindoilooctowego (5-HIAA) z odczynnikiem nitrozonaftolowym, wyniki testu z benitromidem oraz oznaczanie stężenia kwasu moczowego w surowicy - reakcja z kwasem fosforowolframowym.
Informacje o bezpieczeństwie produktu
Informacje o producencie