Skład
1 ml roztworu Tantum Verde zawiera 1,5 mg chlorowodorku benzydaminy; 1 ml aerozolu Tantum Verde zawiera 1,5 mg; 1 ml aerozolu Tantum Verde Forte zawiera 3 mg chlorowodorku benzydaminy; 1 pastylka Tantum Verde o smaku cytrynowym, eukaliptusowym, miętowym lub miodowo-pomarańczowym zawiera 3 mg chlorowodorku benzydaminy.
Działanie
Preparat do stosowania miejscowego o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbólowym, przeciwobrzękowym, miejscowo znieczulającym i antyseptycznym. Zmniejsza powstawanie zmian w naczyniach, wywoływanych przez pobudzone, przylegające i przemieszczające się leukocyty. Działa stabilizująco na błony komórkowe. Zmniejsza przepuszczalność włośniczek, co odpowiada za efekt przeciwobrzękowy. Dobrze przenika przez błony śluzowe gromadząc się w tkankach zmienionych zapalnie. W minimalnym stopniu wchłania się do krążenia ogólnego.
Wskazania
Leczenie objawów (ból, zaczerwienienie, obrzęk) związanych ze stanem zapalnym jamy ustnej i gardła tj. w zakażeniach bakteryjnych i wirusowych, zapaleniu krtani. Aerozol i roztwór można stosować również w zapaleniu błon śluzowych po radioterapii, w stanach po zabiegach operacyjnych w laryngologii i stomatologii a także po intubacji.
Przeciwwskazania
Preparat jest przeciwwskazany u pacjentów z nadwrażliwością na substancję czynną lub którąkolwiek substancję pomocniczą wchodzącą w jego skład. Pastylki o smaku cytrynowym i miętowym są przeciwwskazane u pacjentów z fenyloketonurią (ze względu na zawartość aspartamu).
Środki ostrożności
Ostrożnie stosować u pacjentów z astmą oskrzelową w wywiadzie ze względu na ryzyko wystąpienia skurczu oskrzeli. Stosowanie, zwłaszcza długotrwałe, preparatów o działaniu miejscowym, może spowodować reakcję alergiczną. Ze względu na zawartość p-hydroksybenzoesanu metylu w preparatach Tantum Verde oraz Tantum Verde Forte, u pacjentów z nadwrażliwością na estry kwasu p-hydroksybenzoesowego mogą wystąpić reakcje alergiczne. Pastylek nie należy stosować u pacjentów z wrodzoną nietolerancją fruktozy ze względu na zawartość izomaltu oraz u pacjentów z nadwrażliwością na kwas acetylosalicylowy lub inne niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ). Pastylki o smaku miodowo-pomarańczowym zawierają żółcień pomarańczową i mogą powodować reakcje alergiczne.
Ciąża i laktacja
Należy zachować ostrożność podczas stosowania preparatu w ciąży i okresie karmienia piersią.
Działania niepożądane
Aerozol i roztwór - bardzo rzadko: pieczenie lub suchość w jamie ustnej, nudności i wymioty, reakcje nadwrażliwości, zaburzenia czucia, drętwienie, ból i zawroty głowy, wysypka. Długotrwałe stosowanie może spowodować reakcję alergiczną. Pastylki - niezbyt często: odczyny fototoksyczne; rzadko: pieczenie lub suchość w jamie ustnej, reakcje nadwrażliwości; bardzo rzadko: skurcz oskrzeli, obrzęk naczynioruchowy.
Dawkowanie
Roztwór - około 15 ml stężonego roztworu lub rozcieńczonego niewielką ilością wody płukać jamę ustną i gardło 2-3 razy/dobę przez 20-30 s. Aerozol (1,5 mg/ml) - dorośli i dzieci powyżej 12 lat: 2-6 razy/dobę po 4-8 dawek; dzieci 6-12 lat: 2-6 razy/dobę po 4 dawki; dzieci poniżej 6 lat: 2-6 razy/dobę po 1 dawce na 4 kg masy ciała (maksymalnie 4 dawki jednorazowo). Aerozol (3 mg/ml) -dorośli: 2-6 razy/dobę po 2-4 dawki. Pastylki - 1 pastylkę ssać 3 razy/dobę; nie stosować u dzieci poniżej 6 lat. Leczenie ciągłe nie powinno trwać dłużej niż 7 dni.